Phasmophobia - horror indie na Steam od Kinetic Games

Phasmophobia to nowa gra indie, która pozytywnym szturmem podbija serca graczy na platformie Steam. Mamy tutaj do czynienia z grą kooperacyjną dla maksymalnie 4 osób (także w trybie VR). Phasmophobia – w dużym uproszczeniu – to symulator łowcy duchów. Jako zgrana drużyna trafiamy do nawiedzonej lokacji (gra oferuje kilka zróżnicowanych miejsc) celem wytropienia i rozpoznania złowrogiego ducha.

phasmophobia gra na Steam

Phasmophobia wyszła na świat 18 września 2020 roku, jako dzieło studia Kinetic Games (chodź w rzeczywistości za tą nazwą stoi jedna, lub maks dwie osoby). Za sprawą streamerów na platformie Twitch, niespełna miesiąc po premierze Phasmophobia trafiła na świeczniki, gwałtownie zyskując popularność wśród graczy (czyżbyśmy obserwowali sytuację podobną do Among Us?) Mimo, że gra powstała na silniku Unity 3D – jak wiele produkcji z niewielkim budżetem - bazuje na bardzo unikatowym koncepcie symulatora łowców duchów, połączonego z systemem rozpoznawania mowy.

gra na Steam kinetic games

Phasmophobia oferuje unikalną mechanikę rozgrywki

Najciekawszym aspektem rozgrywki w grze Phasmophobia jest korzystanie z systemu rozpoznawania mowy. Tak moi drodzy! Gra studia Kinetic Games potrafi rozpoznawać, co mówimy (i to w języku polskim także), a następnie wykorzystywać to w odpowiedni sposób. Phasmophobia to gra, w której musimy rzeczywiście mówić do duchów – celem ich wywołania lub poirytowania. Jednak duchy słuchają nie tylko wtedy, kiedy zwracamy się bezpośrednio do nich. Potrafią podsłuchiwać bez przerwy – co powoduje, że każde nasze słowo może mieć wpływ na przebieg rozgrywki. Phasmophobia zyskuje na tym bardzo wiele. 

Phasmophobia - duch

Przebieg rozgrywki w Phasmophobia wygląda mniej więcej tak. Jako kilkuosobowy zespół łowców duchów trafiamy przed nawiedzony dom. Grę zaczynamy we wnętrzu przyczepy naszej ciężarówki, wypakowanej najpotrzebniejszym ekwipunkiem pogromców duchów. Do dyspozycji mamy kamerę, latarki i aparat fotograficzny. Oraz różnego rodzaju „wykrywacze duchów”, które będą pomocne na różnych etapach gry. Dodatkowo, na początku każdej misji w Phasmophobia dostajemy garść podstawowych informacji o duchu, np. jak się nazywa, jak reaguje na imię i w jakich warunkach może najłatwiej się objawić. 

Phasmophobia - ciemny korytarz

Phasmophobia - klimat horroru jakiego nie znacie

Odpowiednio wyposażeni i merytorycznie przygotowani, opuszczamy ciężarówkę i kierujemy się do nawiedzonego domu. Przy użyciu odpowiednich czujników lokalizujemy pomieszczenie, w którym objawi się duch. Tutaj Phasmophobia pokazuje swoją siłę, bowiem niewiele survival horrorów może pochwalić się aż tak mocnym klimatem. Całość rozgrywki jest dodatkowo dopompowywana przez genialny sposób komunikacji między graczami – radio. Możemy mówić normalnie – jeżeli znajdujemy się obok siebie, ale przy większych dystansach konieczne będzie korzystanie z radia. W tej materii Phasmophobia oferuje sporą dozę realizmu.

phasmophobia - tablica z informacjami

Gra na Steam od studia Kinetic Games oferuje naprawdę wiele

W chwili rozmowy za pośrednictwem radia nasz głos jest odpowiednio zmieniony, jak gdybyśmy naprawdę rozmawiali za jego pośrednictwem. Dodaje to do Phasmophobia szczyptę unikalnego klimatu, który całość rozgrywki przekształca w gęste jak smoła doświadczenie. Wszystko w Phasmophobia nabiera jeszcze większej mocy – gdy złowrogi duch się objawia, światło i latarki przestają działać, a radio zaczyna przerywać. Rozpoczyna się wtedy walka o przetrwanie. W takiej chwili domu nie można opuścić i musimy bazować na kryjówkach dostępnych w jego zakamarkach. No i nie zapominajmy, żeby zachować ciszę, bo wołanie do kompanów o pomoc zdradzi naszą pozycję i sprowadzi śmierć z rąk demona. 

Phasmophobia krucyfiks leżący na stole

Jednakże mimo masy genialnych mechanik i bardzo pozytywnych opinii, Phasmophobia cierpi na pewne choroby wieku dziecięcego, które częściowo są wynikiem bardzo małych mocy przerobowych, jakimi dysponuje studio Kinetic Games. Najczęstszy z nich – o ironio, w grze, która bazuje na mikrofonie – jest problem z wykrywaniem mikrofonu przez Phasmophobie. Może mieć to związek z integracją gry z funkcją rozpoznawania mowy w systemie Windows. W internecie można jednak znaleźć masę rozwiązań problemu – Phasmophobia nie wykrywa mikrofonu – więc każdy może cieszyć się rozgrywką, po chwili grzebania w systemie.

 ciemny pokój

Gra dopiero ujrzała światło dzienne. Miejmy nadzieję, że Phasmophobia będzie sukcesywnie rozwijana przez studio Kinetic Games. Koncept symulatora łowców duchów, w którym faktycznie można z duchami rozmawiać, czyni z tej gry jedną z bardziej interesujących pozycji na platformie Steam. Miejmy nadzieję, że taki stan rzeczy się utrzyma. Trzymamy kciuki za studio Kinetic Games.

Redakcja

GameSouls.pl to portal powstały w 2020 roku, od podstaw budowany przez graczy dla graczy. Tworzymy poradniki, recenzje oraz publicystykę o grach i dziełach popkultury. Wszystko bez banerów reklamowych na całe strony.