Mafia: The City of Lost Heaven – dlaczego była wyjątkowa?

Pod pewnymi względami, pierwsza Mafia wyprzedzała swoje czasy o dekadę
15 lip, 2022

Osiemnaście lat po premierze pierwszej części serii – Mafia: The City of Lost Heaven – mamy okazję zagrać w jej całkowicie zremasterowaną wersję. Pierwsza Mafia była na swój sposób nowatorska i w wielu aspektach wyprzedzała swoje czasy o całe lata świetlne. Z okazji premiery Mafia: Definitive Edition sprawdzamy, dlaczego Mafia: The City of Lost Heaven była tak wyjątkowa.

Mafia: The City of Lost Heaven

  • Premiera: 29 sierpnia 2002
  • Producent: 2K Czech / Illusion Softworks
  • Platformy: PC, PS2, XBOX
mafia the city of lost heaven

Mafia 1 opowiada historię familii Salieri, z perspektywy prostego taksówkarza – Thomasa Angelo, który przez (nie)fortunny zbieg wydarzeń dołącza do rodziny mafijnej. Od tamtej pory zyskuje nowe znajomości w półświatku i zaczyna zmierzać w górę przestępczej drabiny. Mafia: The City of Lost Heaven może pochwalić się genialnym klimatem lat 30, którego nawet dzisiaj próżno szukać gdziekolwiek indziej. Ludzie z Illusion Softworks bezbłędnie odtworzyli amerykańskie realia z czasów końca prohibicji – biorąc klimatyczną ścieżkę dźwiękową, imponującą szatę graficzną i mieszając je w idealnych proporcjach. 

mafia 1

Urzekająca Mafia The City of Lost Heaven

Otwarty świat miasta Lost Heaven naprawdę może robić wrażenie. Mapa o wielkości 12 kilometrów kwadratowych oferuje dość zróżnicowane lokacje – od miejsc rojących się od drapaczy chmur, przez brudne dzielnice przemysłowe, po spokojne przedmieścia. Co prawda Mafia 1 nie oferuje swobody poruszania się w rodzaju tej, znanej z Grand Theft Auto III – bo wszystko jest ściśle podporządkowane ścieżce fabularnej i Tommy Angelo zawsze ma coś do roboty – twórcy zaimplementowali jednak do gry tryb jazdy swobodnej, gdzie możemy wybrać dowolny samochód i wybrać się na eksplorację, bez konieczności martwienia się o wątki fabularne. 

mafia the city of lost heaven

Mafia: The City of Lost Heaven w nowatorski sposób podchodziła do kwestii związanych z pojazdami. Fizyka prowadzenia była nieco bardziej zbliżona do realizmu niż ta, w Grand Theft Auto III, które miało premierę w podobnym okresie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza model zniszczeń, który długo pozostawał jednym z najbardziej realistycznych; w Mafia The City of Lost Heaven samochody mogą się wgniatać i deformować, możemy przegrzać silnik czy przestrzelić bak. Kule zostawiają w karoserii dziury i po mocnym ostrzale samochód może wyglądać jak sito. Da się odstrzelić koło, lusterko boczne czy reflektor. Mamy więc do czynienia z unikalnym jak na tamte czasy, modelem zniszczeń w czasie rzeczywistym.

mafia 1 strzelanina

Mafia: The City of Lost Heaven to poważny obraz zorganizowanej grupy przestępczej

W Mafia 1 nowatorskie było (i wciąż jest) podejście do mechanik związanych z policją. Jeśli mamy w głębokim poważaniu przepisy ruchu drogowego i zdecydujemy się przekroczyć prędkość w polu widzenia policji, ta zacznie nas ścigać celem wręczenia mandatu. W Mafia The City of Lost Heaven to samo czeka nas za przejechanie na czerwonym świetle. Za przestępstwa będziemy standardowo ścigani i ostrzeliwani – podobnie jak w Grand Theft Auto; za lżejsze przewinienia możemy jednak zostać jedynie aresztowani. To, jak ciężkie jest popełnione przez nas przestępstwo, symbolizuje ikona wyświetlana na ekranie – np. kajdanki.

mafia the city of lost heaven

Jednak to sposób w jaki gra podchodzi do ukazania mafii – jako poważnej organizacji przestępczej – jest najmocniejszą stroną gry. Zatopieni w gęstym klimacie lat 30, przedzieramy się w górę mafijnej drabiny. Poznajemy mafię jako organizację przestępczą, w której nie ma miejsca na sentymenty, a każde nieposłuszeństwo karane jest w najcięższy sposób. Poznajemy świat przestępców, kierujących się bezwzględnymi zasadami – gdzie omerta to świętość, a pieniądze i szacunek są najcenniejszymi wartościami. Historia fabularna pierwszej Mafii, to naprawdę światowa czołówka

mafia tommy paulie

Solidny kawałek growej historii

Mimo przeszło 18 lat na karku, Mafia to wciąż bardzo dobra i grywalna produkcja. Gra wniosła do świata elektronicznej rozrywki wiele nowatorskich mechanik, których na początku XXI w. próżno było szukać w innych tytułach. 

Racja – gra ma już solidny remake, który z klasą odświeża wiekowy tytuł. Mimo wszystko, jeżeli nie jesteśmy zbyt wrażliwi na przestarzałą oprawę audiowizualną, warto przysiąść do oryginalnej Mafia The City of Lost Heaven, bo gra zestarzała się naprawdę dobrze. Poza grafiką, gra może pochwalić się sporą liczbą unikalnych mechanik i rozwiązań, które cieszą także dziś, a ogólny game design nie odbiega zbyt mocno od tego, do czego zostaliśmy przyzwyczajeni w nowych tytułach AAA. To solidny kawałek growej historii, który wyprzedził swoje czasy.

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Hiveswap: Act 1

Hiveswap: Act 1

Platformy: PC / Producent: WhatPumpkinGames Wersja...

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Rozpoczynanie przygody z profesjonalnym graniem, streamowaniem, czy też po prostu dłuższym przebywaniem przed komputerem, to coś, na co warto się przygotować. Wiadomo, że wielką rolę gra tutaj odpowiedni sprzęt, natomiast nie jest to jedyny aspekt, na który zwraca się...

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Połowa siły dzisiejszego Left 4 Dead 2 tkwi w modyfikacjach, jakie możemy zainstalować do gry. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przegląd, w którym przedstawimy ciekawe mody do Left 4 Dead 2, które warto zainstalować. Steam Workshop może pochwalić się tysiącami...

Enlisted [CPP] Many GEOs