Istnieje wiele powodów czyniących z Ultima Online wyjątkową grę na skalę światową. Ten fascynujący MMORPG został wyprodukowany w 1997 roku i od tamtej pory podbija serca graczy. Poznaj tytuł, który ośmiokrotnie trafił do Księgi rekordów Guinnessa!
Czym właściwie jest Ultima Online?
Produkcja daje graczom liczne możliwości mechaniczne, ale to fabuła i szeroko pojęte odgrywanie postaci sprawia, że Ultima Online znacząco wyróżnia się na tle innych tytułów. Jak w większości MMORPG przygodę rozpoczyna się od wykreowania własnej postaci. Jako, że gra ma już 24 lata, to sam proces tworzenia bohatera jest prosty. Do wyboru jest jedynie kolor skóry, kilka początkowych ubrań, umiejętności oraz imię.
W magicznym świecie Ultima Online to gracz pisze własną historię. Dosłownie i w przenośni. Karta postaci znana z papierowych RPG typu Warhammer, zawiera miejsce na najważniejsze informacje o bohaterze: opis wyglądu, koncepcja, historia, profesja oraz miejsce urodzenia. Dzięki temu zabiegowi nie tylko można łatwiej odgrywać swoją postać, ale także przyciągnąć uwagę Mistrzów Gry (ang. Game Master – GM).
Jest to najlepszy sposób na zaprezentowanie charakteru, marzeń i celów bohatera w Ultima Online, a co za tym idzie – pojawia się możliwość prowadzenia przez GMów spersonalizowanych questów pod konkretnego gracza. Czasem Mistrz Gry sam wymyśli cały scenariusz i poprowadzi bohatera w epicką podróż, a innym razem to gracz zgłosi się do Mistrza Gry z pomysłem na oryginalne zadanie. Wiele zależy również od wybranego shardu gry.
Czym są shardy Ultima Online i gdzie można grać?
U zarania dziejów jeden z bogów rozerwał świat na drobne cząstki – shardy. W efekcie tego działania powstały niezliczone światy, na których życie rozwijało się niezależnie od siebie. Każdy z nich miał innych bogów, mieszkańców i… mechanikę. Najprościej mówiąc: shardami nazywane są serwery Ultima Online.
Oryginalny shard Ultima Online przyciąga do siebie setki tysięcy graczy. Dzięki miesięcznemu abonamentowi może utrzymywać swoje serwery, opłacać programistów i nieustannie rozwijać rozgrywkę. Jest to jedna z najdłużej istniejących gier MMORPG na świecie! To właśnie dzięki niemu Ultima Online ośmiokrotnie trafiła do Księgi rekordów Guinnessa, w między innymi takich kategoriach jak “First MMORGP to Reach 100,000 Players”, “Longest Running MMORPG” czy “First and Only Person to Kill Lord British”.
Istnieją również darmowe shardy Ultima Online, które prowadzone są przez fascynatów świata fantasy oraz możliwości oferowanych przez Ultima Online. Wśród anglojęzycznych, najpopularniejszym serwerem jest Outlands, skupiający się w głównej mierze na PvP.
Polskie Shardy Ultima Online
W obecnych czasach polska scena Ultima Online mocno przyhamowała, ale wciąż żyje. Aktualnie działa kilka polskich shardów Ultima Online.
Pierwszy z listy polskie shardy UO to Dziedzictwo Mistrzów – serwer z bogatą i długą historią, która rozpoczęła się w sierpniu 2001 roku i do tej pory nieustannie się rozwija. Dziennie gra od 20 do 40 osób, chociaż liczby te nieustannie się zmieniają, a nowych graczy wciąż przybywa w miejsce tych, którzy odeszli. Można pomyśleć, że czasy świetności, kiedy na shardzie grało kilka tysięcy osób, a w jednej chwili przeważnie zalogowanych było ok. 300 już minęły, ale to jeszcze może wrócić.
Ultima Online, mimo starej grafiki, oferuje zaskakująco dużo wrażeń, adrenaliny i możliwości, które wciąż przyciągają (zarówno początkujących, jak i starych graczy wracających z sentymentu i dla znajomych). Dziedzictwo Mistrzów wciąż ma adminów chętnych do pracy i prowadzenia questów dla graczy. Z kolei gracze chętnie tworzą własną historię i piszą oryginalne scenariusze.
Drugim serwerem UO jest dość młody serwer – Apokalipsa. Powstał z początkiem 2021 roku na bazie Dziedzictwa Mistrzów i jest nieustannie zmieniany. Na chwilę obecną nie da się powiedzieć nic o jego stabilności oraz kierunku rozwoju, ponieważ dopiero stawia pierwsze kroki, chociaż tworzony jest przez doświadczonych graczy.
W sieci można znaleźć informacje jeszcze o kilku działających, polskich shardach Ultima Online. Są to m.in.: Nelderim i Mysterious World.
Na czym polega Ultima Online?
Jest to otwarty świat, w którym nie ma linii fabularnych. Gracze Ultima Online sami decydują o kierunku jego rozwoju. Mogą popierać Chaos i dążyć do zagłady świata. Mogą również walczyć w obronie słabszych po stronie Orderu. Nie brakuje także graczy neutralnych stroniących od starć zbrojnych. Niektórym wystarczy polowanie na smoki, inni wolą poszukiwać skarbów. Są również osoby zajmujące się jedynie rzemiosłem: górnicy, kowale, płatnerze czy rolnicy.
W Ultima Online można być każdym – bez wyjątku. Ważne jest jedynie, aby dostosować się do zasad fantasy i kreować jego wyjątkowy klimat świata. Znajdą tu miejsce dla siebie gracze lubujący się w PvP, PvM, podróżach, odkrywaniu, tworzeniu przedmiotów, odgrywaniu postaci, dekorowaniu domów, prowadzeniu gospodarstwa, oswajaniu czy umilaniu gry innym, poprzez tworzenie pięknej muzyki i poruszających tekstów ballad. A może by tak otworzyć karczmę na rozdrożu?
Trening postaci w Ultima Online
Trenowanie postaci jest stosunkowo proste – polega na powtarzaniu danych czynności i rozwijaniu umiejętności (np. górnictwo, rybactwo, okradanie czy walka) oraz statystyk (siła, zręczność, inteligencja). Na stronach shardów oraz ich Discordach można zaczerpnąć wielu cennych informacji, które pomogą w rozpoczęciu przygody.
Rozwój postaci jest uproszczony i dość szybko można mieć postać zdatną do gry. Doświadczony gracz jest w stanie osiągnąć przyzwoity pułap w czasie jednego tygodnia grając dość spokojnie.
Nowy gracz możę osiągnąć to samo w około dwa tygodnie, jako że musi zapoznać się z mechaniką gry oraz panującymi zasadami i zależnościami pomiędzy PvP, PvM czy samymi umiejętnościami.
PvP
Walki między graczami ograniczone są regulaminem – atakowanie osób neutralnych oraz młodych musi być uzasadnione fabularnie. W bitwach pomiędzy graczami z flagą PvP lub będących częścią gildii walczących ze sobą, wszystkie chwyty są dozwolone. Warto pamiętać, że nie ma tu tzw. save zonów. Jedynie w miastach jest nieco bezpieczniej. Tutaj porządku pilnują strażnicy NPC, a także gracze: Order, mieszkańcy, najemnicy czy burmistrz ze swoją świtą.
PvM
Polowanie na potwory i poszukiwanie skarbów przyciąga najwięcej graczy. Kto by nie chciał zdobyć legendarnych artefaktów, całych skrzyń złota czy drogocennych kamieni? Problem w tym, że one zawsze są chronione przez różnego rodzaju stwory. Część z nich można upolować samotnie, a inne wymagają zgranej drużyny.
Mechaniki i sposób działania różnych potworów są dość oryginalne i znacząco różnią się pomiędzy shardami Ultima Online. Zawsze warto zaczerpnąć nieco informacji od graczy danego serwera.
Czy warto grać w UO?
Gracze mają różne preferencje i szukają w grach odmiennych rzeczy. Z pewnością jest to tytuł, który warto wziąć pod uwagę i dać mu szansę. Jak każde MMORPG ma swoje wady i zalety, a poniżej znajdują się najważniejsze z nich.
Zalety Ultima Online
– fabuła i świat tworzony przez graczy (rozwój, możliwości, wynalazki, polityka, podział świata i wiele innych aspektów)
– bogata mechanika, szczególnie jak na grę z 1997 roku (liczne klasy magiczne, oryginalne zaklęcia, różnorodne klasy wojowników, podklasy, domy, bitwy morskie, system rzemiosła, system księstw i władzy, gildie)
– społeczność, w której każdy się odnajdzie (chociaż nie brakuje typowych “trolli”, to są również fascynaci fantastyki, papierowych RPG, rekonstruktorzy i wielu innych)
– niezliczone możliwości rozwoju postaci (mechanicznego i fabularnego)
– niepowtarzalny świat Ultima Online, będący miejscem, do którego większość graczy chętnie wraca nawet po latach
– szybki rozwój postaci i duża pomoc ze strony graczy oraz administracji. Mimo wielu rozbudowanych mechanik i zagadnień nowy gracz szybko we wszystkim się odnajdzie
– stabilność i pewność serwera (Dziedzictwo Mistrzów działające od 2001 roku)
– przez doświadczenie i spryt graczy dostępne są ogromne ilości makr i skryptów (dozwolonych przez regulamin) ułatwiających rozgrywkę.
Wady Ultima Online
– grafika, która nie każdemu może odpowiadać (warto pamiętać, że jest to gra z 1997 roku)
– bywa napięta atmosfera (świat polityki nie zna litości)
– kiedy postać zginie, wszystko co miała przy sobie pozostaje w ciele (poza nielicznymi rzeczami przypisanymi do postaci (dla niektórych jest to ogromna zaleta)
– gra na 12 FPSach (chociaż jest możliwość podniesienia do 144 przez zmianę clienta gry Ultima Online)
Czy warto zagrać w Ultima Online? Bez wątpienia warto zajrzeć do gry chociaż na chwilę, a fani klasycznych RPG poczują się tu jak u siebie.