w

Jakie są rangi CS GO? Jak awansować?

Każda gra esportowa odznacza się własnym systemem oceniania kompetencji graczy – nie inaczej jest w przypadku Counter Strike: Global Offensive. Rangi CS GO są nieodłącznym elementem rywalizacji, który pozwala (mniej lub bardziej dokładnie) dobierać graczy w trybach turniejowych tak, by jak najbardziej pasowali do siebie pod względem posiadanych umiejętności.

Rangi CS GO opierają się na niejawnym systemie. Valve nie opublikowało oficjalnych informacji o jego działaniu – z tego powodu w temacie narosło masę spekulacji i mitów – jak ten, jakoby ranking Counter Strike: Global Offensive opierał się na systemie Elo i Glicko-2. W poniższym artykule pochylimy się nad tymi spekulacjami i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – czy są one prawdziwe oraz – co najważniejsze – jakie są rangi w CS GO i jak awansować/jak zwiększyć rangę.

Rangi CS GO

Na (nie)szczęście graczy, nie istnieją żadne oficjalne informacje jak działają rangi w CS GO, ani o tym jak awansować. Popularny pogląd mówi, jakoby rangi CS GO opierały się na – znanym z rozgrywek szachowych 1 vs 1 – systemie Elo. We wrześniu 2014, użytkownik Steam o nicku RetriButioN, opublikował na swoim profilu szczegółowy poradnik, na temat działania systemu Elo i sposobie jego zastosowania w rangach CS GO. Jak jednak później RetriButioN sam przyznał, cały tekst opierał się wyłącznie na jego osobistych doświadczeniach i nie był wsparty przez żadne solidne fakty.

rangi cs go

Systemy Elo i Glicko-2 zostały stworzone i opracowane specjalnie do rozgrywek 1 na 1 – jak szachy czy Go. W grach 5 na 5, czyli takich, z jakimi mamy do czynienia podczas rozgrywek turniejowych w Counter Strike: Global Offensive – w porównaniu do gier 1 na 1, mamy bardzo dużo zmiennych. To znacznie komplikuje system punktowania i sprawia, że w CS GO system Elo nie mógłby działać. Identycznie ma się sytuacja z Glicko-2; system rankingowy od podstaw stworzony i opracowany do szachów, po prostu nie mógłby działać w tak skomplikowanej grze – rangi CS GO nie mogą opierać się na tych systemach.

Rangi CS GO – jak awansować

Skoro nie Elo i Glicko-2, to na czym opierają się rangi w CS GO? Co trzeba zrobić, żeby awansować? W tej materii nic nie wiemy na pewno i pozostaje nam jedynie spekulować. Co jakiś czas w sieci pojawia się kolejny „rewolucyjny” poradnik jak awansować w cs go, którego autor przekonuje, że rozgryzł system Valve i zna przepis na to, jak znaleźć się na szczycie rankingu. Co się liczy? – wygrane rundy? – może gwiazdki MVP, ilość zabójstw i podłożenia/rozbrojenia bomb? W celu jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, przeprowadziliśmy własny research w temacie rang cs go. Udało się wykluć pewne konkluzje.

rangi cs go jak awansowac

Zabójstwa, ilość MVP i ogólny styl gry nie mają wpływu na awans w CS GO

Wnioski wydają się absurdalne, ale ogólny styl gry danego gracza, wydaje się nie mieć wpływu na otrzymaną rangę i dalszą szybkość awansu. Świeże konto w Counter Strike: Global Offensive, zanim dostanie przydzieloną rangę, musi rozegrać 10 meczy turniejowych. W tym czasie gracz jest zestawiany z szerokim wachlarzem przeciwników o bardzo zróżnicowanym poziomie umiejętności. Tutaj najważniejsze są wygrane mecze – one dają grze informację, na jakim poziomie plasują się nasze kompetencje.

Po wygraniu pierwszych 10 starć turniejowych otrzymujemy rangę cs go. Każda kolejna wygrana będzie zbliżała nas do awansu poziom wyżej – a każda przegrana, do degradacji poziom niżej. Ale uwaga – jeżeli zbyt długo będziemy lawirować między wygranymi i porażkami, a co za tym idzie – tkwić na poziomie jednej rangi (np. Silver 4) – o wiele trudniej będzie nam awansować dalej. Im dłużej znajdujemy się na poziomie danej rangi, tym gra ma większą pewność, co do naszych umiejętności.

ak47 asimov counter strike

Sytuacja nieco odświeża się po dłuższej przerwie od rozgrywek turniejowych, kiedy to nasza ranga cs go traci ważność i zanika. Gra traci wtedy pewność co do naszych kompetencji i niejako zaczyna poznawać nas na nowo. Jeżeli chcemy awansować w cs go szybko, dynamicznie pnąc się w górę rankingowej drabiny, konieczne jest zminimalizowanie ilości przegranych meczy. Idealną sytuacją byłoby nie przegrywać w ogóle i w swojej historii meczy mieć jedynie wygrane.

Co ma wpływ na rangi CS GO?

Badając własne doświadczenia z grą i sprawdzając opinie innych graczy, można dojść do wniosku, że nie ma jednego złotego wzoru na szybki awans. Pewne jest natomiast jedno – trzeba szczególną uwagę przykładać do tego, żeby przegrywać jak najmniej meczy, bowiem to stosunek przegranych do wygranych wydaje się mieć wpływ na naszą rangę. Przy czym jeśli zbyt długo będziemy tkwić na jednym poziomie, tym trudniej będzie z niego wyjść. Konta z długą historią gry na niskich rangach, będzie ciężej podbić wyżej.

rangi cs go global elite

Oczywiście można cały proces nieco przyśpieszyć i wspomóc się grą z graczami znajdującymi się na dużo wyższych rangach – jeśli mamy pod ręką grupę znajomych dysponujących taką pozycją w rankingu. Ale należy pamiętać, że liczy się tylko wygrana. Jakie jeszcze wnioski można z tego wysnuć, to takie, że ranga nie zawsze jest ścisłym wyznacznikiem umiejętności danego gracza.

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cyfrowa dystrybucja gier

Cyfrowa dystrybucja gier – czy to krok w dobrą stronę?

Biurko dla gracza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?