w ,

Polskie gry, na które warto czekać – premiery polskich gier

Polskie gry komputerowe już od kilkunastu dobrych lat wyróżniają się na świecie bardzo oryginalnymi produkcjami wysokiej jakości. Od czasów „Painkillera”, wyprodukowanego przez People Can Fly, nasz kraj co kilka lat wydaje hit, który podbija serca graczy na całym świecie.

By potwierdzić tę tezę, wystarczy jedynie podać tytuły takie jak seria „Wiedźmin”, „Bulletstorm”, „Dead Island”, „This War of Mine” czy „Dying Light”, nadmieniając przy tym, że Polacy mieli również swój udział w produkcji takich megahitów sprzedażowych jak seria „Gears of War” czy „Fortnite”. Właśnie z tego względu cały świat regularnie spogląda na to, co tworzą obecnie polskie studia i zaciera wręcz ręce w oczekiwaniu na większość tych produkcji.

Dead Island

Lokalny patriotyzm jest zawsze w cenie, więc polscy gracze tym bardziej powinni czuć się zobowiązani do tego, by być z polskimi grami możliwie jak najbardziej na bieżąco. Warto więc przyjrzeć się temu, na jakie premiery polskich gier trafimy w najbliższych miesiącach i czego możemy w nich oczekiwać – na jakie polskie gry komputerowe warto czekać?

Strzelaniny w klasycznym stylu

Wspomniane już studio People Can Fly ma za sobą pewne roszady związane z rozstaniem z Epic Games, a obecnie szykuje się powoli do wydania swojego pierwszego tytułu pod egidą Square Enix. „Outriders” ma papiery na stanie się jedną z bardziej atrakcyjnych produkcji tego roku, a będzie tak nie ze względu na jakieś rewolucyjne mechaniki, lecz na mięsisty, satysfakcjonujący gameplay, z którego polskie studio jest doskonale znane.

premiery polskich gier
Jakby ktoś nie wiedział – tak wygląda Fortnite

Zacierać ręce warto tym bardziej, że będzie to strzelanka z widokiem trzecioosobowym, tworzona przez ludzi mających w swoim portfolio „Gears of War” i „Fortnite”, więc śmiało można się spodziewać produktu najwyższej jakości. Fabularnie studio ma postawić na absolutną klasykę, oferując graczom realia mocnego, ponurego science fiction, w którym to od nich będą zależeć losy świata i rodzaju ludzkiego.

Premiery polskich gier od ludzi z People Can Fly dotychczas dostarczały nam solidną porcję pasjonującej rozgrywki

Z People Can Fly przez bardzo długi czas był związany Adrian Chmielarz, czyli prawdziwa legenda polskiego gamedevu, który po przejściu do własnego, autonomicznego studia The Astronauts odbił na krótki moment od dźwięków strzałów i wybuchów, by wyprodukować niezwykle ambitną i pięknie wyglądającą polską grę przygodową, którą było oczywiście doskonale znane „Zaginięcie Ethana Cartera”.

polskie gry komputerowe
Zaginięcie Ethana Cartera

Produkcja ta zapewniła małemu studiu możliwość stworzenia gry, będącej powrotem do korzeni i hołdem dla klasyki, ponieważ „Witchfire” zamierza opowiedzieć historię bohatera przedzierającego się przez hordy potworów w klimatach wyjątkowo mrocznego fantasy. Ta polska gra będzie pełnoprawnym, mięsistym shooterem, na który zdecydowanie warto jest czekać.

Zwłaszcza że Astronauts nie ukrywają wysokich ambicji artystycznych – gra, mimo bycia strzelaniną odwołującą się do klasyków gatunku, inspiruje się bowiem bardziej „Dark Souls” niż „Doomem”. „Witchfire” śmiało może stać się jednym z największych sukcesów artystycznych nadchodzącego roku.

Stay awake, Samurai

CD Projekt RED ma za sobą wyjątkowo trudny okres – morderczy okres produkcji nie wystarczył, by „Cyberpunk 2077” stał się grą kompletną, więc gra wyszła na rynek w stanie ewidentnie niekompletnym i najeżonym błędami. CDP wzięło się oczywiście do pracy, regularnie bombardując graczy kolejnymi poprawkami, które sprawiają, że ich najnowszy tytuł jest już możliwy do ukończenia bez zbyt wielu frustracji.

polskie gry johny silverhand
Cyberpunk 2077

Kalendarz wydawniczy najwybitniejszego polskiego studia nie zakłada jednak samych poprawek – „Cyberpunk 2077” ma bowiem otrzymać pełnoprawne i darmowe rozszerzenia, a w przyszłości także tryb multiplayer, który najpewniej stanie się wielkim hitem, jeśli tylko gra będzie w stanie się ustrzec od błędów i zaoferować atrakcyjne tryby rozgrywki.

Polskie gry i parkour nad głowami zombie

Zombie przejadły się już nieco jako element popkultury, ale Techland jest tego w pełni świadomy. Przy produkcji „Dying Light 2” stawia na przedstawienie graczom przygody, w której truposze będą zaledwie tłem, a właściwa historia będzie dotyczyć w największej mierze tego, jak ludzkie frakcje potrafią się ścierać nawet w obliczu całkowitej apokalipsy i konieczności zbudowania nowej cywilizacji na gruzach tej starej.

polskie gry komputerowe
Dying Light

„Dying Light 2” ma również umożliwić nam dokonywanie bardzo znaczących wyborów, które będą decydowały o wyglądzie świata przedstawionego, a przy tym ściśle trzymać się pierwotnych założeń dotyczących tej serii, którymi są oczywiście walka z zombie i przemieszczanie się w stylu parkour. Produkcja studia Techland skryła się w marketingowym cieniu po odłożeniu daty premiery, ale twórcy szykują się już powoli do tego, by stworzyć szum adekwatny do jakości swojego produktu. Jeżeli ktoś szuka, na jakie polskie gry warto czekać – to na pewno warto czekać na Dying Light 2.

painkiller polskie premiery gier
Painkiller

Polskie gry – Wielkie niewiadome

CI Games ogłosiło, że kolejna część „Sniper: Ghost Warrior” jest już w produkcji, ale stosunkowo niewiele wiadomo na temat tego tytułu. Śmiało można się spodziewać produkcji wysokiej jakości, ponieważ CI Games ma światu coś do udowodnienia po spektakularnej klapie trzeciej części wspomnianej serii, która była nieudaną próbą porwania się polskie gry AAA.

polskie premiery CI games
Sniper Ghost Warrior 3

Przeciągający się okres ciszy najpewniej przerwie natomiast 11 Bit Studios, które po grze „Frostpunk” zamilkło niemal zupełnie, przebąkując jedynie niemrawo coś na temat Projektu 8, który jest nazwą kodową dla ósmej już gry tego studia. 11 Bit Studios nie tworzy gier słabej jakości, więc śmiało możemy się spodziewać kolejnego tytułu, który podbije serca graczy nietypowym miksem przystępności i złożoności, do którego warszawskie studio ma rękę jak dosłownie żadne inne. O Projekcie 8 wiadomo natomiast jedynie tyle, że będzie to największa do tej pory gra studia.

Napisane przez Redakcja

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

strategie mobilne

Polecane gry strategiczne na Androida i iOS

Michael Myers w Halloween – najsłynniejsza postać kina grozy