GTA 4 - jak zestarzała się najdojrzalsza odsłona serii?

Seria gier Grand Theft Auto (a więc także GTA 4) święci obecnie triumfy, mimo że od wydania ostatniej części gry tej prestiżowej marki minęło już przeszło osiem lat.

Grand Theft Auto V okazało się niesamowitym sukcesem i jedną z najlepiej sprzedających się gier wszech czasów, niejako skrywając w cieniu większość wydanych wcześniej tytułów. Może z wyjątkiem kultowego San Andreas, które po dziś dzień jest wdzięcznym obiektem memów, nostalgicznych wspomnień i godzin poświęcanych na niezwykle satysfakcjonującą i ponadczasowo dobrą rozgrywkę.

gta 4 liberty city streets

Paradoksalnie jednak tak potężna marka startowała raczej z niskiej pozycji - pierwsza część gry wyszła w 1997 i już wtedy była uznawana za przestarzałą. W roku premiery oszałamiającego Unreala, Grand Theft Auto straszyło prymitywnymi mechanikami i grafiką wręcz rojącą się od nieszczególnie estetycznych pikseli. Dodatki i druga część nie odmieniły zdania o marce, ale trzecia część zrobiła to wręcz doskonale - głównie za sprawą zaprezentowania graczom jednego z pierwszych, w pełni otwartych i trójwymiarowych światów.

GTA 4 było pierwszym – i jak na razie ostatnim Grand Theft Auto – które do przedstawianej historii podeszło z tak dużą powagą

Mowa tu o Liberty City, mającego imitować Nowy Jork, w którym toczyła się rozgrywka. Vice City i San Andreas jedynie przypieczętowały ogromny prestiż marki, po którym jednak Rockstar Games, producent i wydawca serii, zdecydował się na niemal kompletną redefinicję tego, do czego przyzwyczaili się gracze.

gta 4 fabuła

Grand Theft Auto IV stało się zatem czymś w rodzaju poligonu doświadczalnego. Grą silnie eksperymentalną, która usiłowała połączyć uwielbiane przez graczy mechaniki z zupełnie nowym, bardziej realistycznym podejściem do rozgrywki. Zmian dokonywano bardzo odważnie i bezkompromisowo. W GTA 4 barwny świat poprzednich części zastąpiono Nowym Jorkiem w wersji wyjątkowo posępnej, która to wersja bardzo dobrze dopasowywała się do pierwszej w historii serii opowieści przedstawionej zupełnie na poważnie - opowieści o zmaganiu się z dotkliwymi demonami przeszłości, o poszukiwaniu nowego początku, o świecie, który trzyma za kostki ludzi zanurzonych w bagnie i nie pozwala im się z niego wydostać.

Grand Theft Auto IV perfekcyjnie ukazuje posępność przestępczych odmętów Liberty City

Tragizm opowieści GTA 4 potęgował bardzo mocny realizm rozgrywki: gracze po dziś dzień pomstują na model jazdy, silnie powiązany z doskonałym silnikiem fizyki gry, dzięki któremu auta poruszały się w sposób ociężały i wyjątkowo zgodny z rzeczywistością, co oczywiście uniemożliwiało dokonywanie wręcz hollywoodzkich manewrów rodem z poprzednich części gry.

niko bellic i vlad

Grafika, fizyka, historia - wszystkie te elementy w GTA 4 otrzymały kilka mocnych usprawnień, ale szkielet rozgrywki został w dużej mierze taki sam. Zaczynaliśmy jako kierowca, a z czasem nasze działania nabierały coraz większej i większej skali i kończyliśmy, pracując dla głów mafijnych rodzin, a nawet członków rządu.

gta 4 historia

Tragizm niezrozumianego GTA 4

Część graczy nie zrozumiała czwartej części Grand Theft Auto, ponieważ oferowała ona im znacznie mniej wolności. GTA 4 Była nieco bardziej intymna i dojrzała, a jak pokazał sukces części piątej, znacznie barwniejszej i dynamiczniejszej, nie był to udany kierunek pod względem sprzedażowym. Należy jednak uczciwie przyznać, że pod względem artystycznym Grand Theft Auto IV jest najlepszym, co ta seria miała światu do zaoferowania. O grze wspominaliśmy także tutaj.

Redakcja

GameSouls.pl to portal powstały w 2020 roku, od podstaw budowany przez graczy dla graczy. Tworzymy poradniki, recenzje oraz publicystykę o grach i dziełach popkultury. Wszystko bez banerów reklamowych na całe strony.