Gry na konsolę NES - wspomnienie Nintendo Entertainment System

Konsola NES - Nintendo Entertainment System - miała swoją premierę 15 lipca 1983 roku – Japonia, 18 października 1985 roku – USA, 1 września 1986 roku Europa. Jest to trzecia generacja konsol, a twórcą wspomnianego urządzenia jest firma Nintendo.

NES gry na nes

Gry, które wychodziły na konsolę NES, z pewnością nie powalały graficznie, a w dzisiejszych czasach mogą nawet wzbudzić śmiech, choć nie były to już kwadratowe klocki, które ledwo przypominały to, co miały reprezentować. Grafika zazwyczaj była kolorowa i jak na tamte czasy miła dla oka. Poziom trudności w zależności od gry różnił się - były gry łatwiejsze i trudniejsze, ale przy 90% produkcji trzeba było się pomęczyć, aby doprowadzić tytuł do końca.

Gry na konsolę NES miały to coś...

Przede wszystkim nie było szybkich zapisów, ani zapisów automatycznych – grę trzeba było przejść za pierwszym razem bez wyłączania konsoli. Tytuły były zdecydowanie trudniejsze niż teraz. Kilka żyć na całą grę, plus w niektórych tytułach dodatkowe życia zdobywane podczas wirtualnej rozrywki, a po ich utracie rozpoczynanie całej gry od początku choćby potknięcie nastąpiło na ostatnim bossie.

nintendo konsola

Podczas rozgrywki w niektóry tytuły na konsoli NES, napis Game Over wręcz wypalał się na źrenicach. Co łaskawsze gry na NES np. Contra - oferowały kilka możliwości kontynuacji rozgrywki, a dopiero po nich pojawiał się znienawidzony napis. Przy niektórych tytułach trzeba było wykazać się ponadprzeciętnym refleksem i taką samą zręcznością, aby ukończyć grę. Są produkcje, gdzie wrogowie wręcz wylewają się z każdej strony i próbują zabić naszego bohatera, a my musimy ich wszystkich szybko pozabijać uważają na przeszkody i wystrzeliwane wrogie pociski ( czy inne rzeczy, które wystrzeliwują nasi wrogowie ), a to wszystko przy zaledwie kilku życiach.

Konsola NES szkoliła hardcorowych graczy

Gry na konsolę Nintendo Entertainment System nie były zbyt długie, bo odliczając wszystkie potknięcia, niektóre można było przejść w 20- 30 minut. Dodatkowo tytuły te nie miały tak uwielbianego dzisiaj trybu multiplayer, zamiast tego wszystkie oferowały tryb dla pojedynczego gracza z możliwością grania w 2 – 4 osoby pod warunkiem, że siedzą one obok z kontrolerem. Jednak mimo wszystko, niektóre produkcje dostarczały bardzo wiele zabawy i przyjemności.

contra

Mimo, że konsola NES i gry, które na nią wychodziły, mają już swoje lata, to nie są one całkiem martwe. Obecnie możemy do nich wrócić za pośrednictwem emulatora, który oferuje nawet tryb multiplayer ( oczywiście nie jest to typowy tryb wieloosobowy ) i nawet słabsi gracze przyzwyczajeni do dzisiejszych gier, które często prowadzą gracza za rączkę, mogą spróbować swych sił, ponieważ emulatory umożliwiają zapis w każdym momencie, zatem nie ma tego elementu utrudnienia, gdzie w razie utraty wszystkich żyć trzeba było rozpoczynać wszystko od samego początku.

Taka gra trochę traci na uroku, bo nie ma już żadnych konsekwencji przy ewentualnej śmierci. Nie ma też już elementu strachu - że jak teraz zginę to zaczynam od nowa - ale powiedzmy sobie szczerze – nie każdy chce się męczyć długie godziny, z jednym tytułem sprzed dwudziestu paru lat.

Wspomnienie początków gier wideo

Gry na konsolę NES mimo, że ich lata świetlności dawno minęły, są godne polecenia. Zawsze można się odprężyć przy starej dobrej Serii Contra czy Mario – to dobry sposób na sentymentalną podróż w zakamarki przeszłości gier wideo.

Redakcja

GameSouls.pl to portal powstały w 2020 roku, od podstaw budowany przez graczy dla graczy. Tworzymy poradniki, recenzje oraz publicystykę o grach i dziełach popkultury. Wszystko bez banerów reklamowych na całe strony.

Zobacz także: